Düşünce,duygu ve davranış…

Duygu, düşünce ve davranış bilişsel davranış yaklaşımın konusudur. Düşünce neyse duygun o olur, duygun ve düşüncen doğrultusunda da davranışın gerçekleşir. Bu bağlamda bu 3’lü paket sizin hayatınız olur.

Bir örnekle açıklayacak olursak senin düşüncen “Bugün yolda Murat’ı gördüm bana selam bile vermeden geçip gitti ” duygun “ben yetersizim” davranışın “bundan sonra ben de ona selam vermeyeceğim”

Bu arada şunu atlıyorsun belki gerçekten görmedi, belki ciddi bir dalgınlığı vardı, belki sana karşı bir durumdan kendini suçlu hissediyor gibi gibi.. bunu kafanda bir düşünceyle yola çıkarak hem kendinin o kıymetli anını berbat ediyorsun hem de belki karşındakinin karmasına giriyorsun bunun yerine sen gördün yanından geçti gitti ” telefon et sor” ya da “sen laf at nasılsın vs” diye en azından anla durum nedir ? Bu arada seni gerçekten de görmezden gelmiştir, vardır kendince haklı sebebi onu da öğrenmiş olursun ve o zaman aksiyon alırsın yani demem şu ki karşındaki kişinin bir hareketinden yola çıkarak duygu/düşünce/davranış çarkını çalıştırdığında karma çalışıyor, zamanından gidiyor , o anda negatif oluyorsun diğer düşüncelerini tesir ediyor vs. arkadaşının bir selam vermemesinden nerelere geldin bak..

Zamanınız kıymetli, olumlu/olumsuz düşünceler çok önemli, karma çok çok önemli, kimseye bunlar için yük yüklemeyin, kendinize bakın yolunuza bakın, kendinize şefkat gösterin…

Sevgiler

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s