Ne kadar da Mükem mel sin

Bugün “Black Swan” adlı filmi 2. kere izledim ilk defa izlediğimde bu farkındalıkta değildim sanırım. Filmdeki kuğumuz nasıl hırslı nasıl hırslı, bilmeyene hikayeyi çok kısa geçeyim; kız bir balerin ama çok çocuk ruhlu ve iyi kalpli yani beyaz kuğu ama mevzu şu ki bale yönetmeni siyah kuğu da olmasını şehveti,saldırganlığı,tutkuyu ve çekiciliği de katsın istiyor. Performansta istenen şey ise beyaz kuğu var siyah kuğu var; bir prens var beyazı istiyor ama siyah kuğuyla evleniyor beyaz kuğu da intihar edip özgürleşiyor. Bu kızımız siyah kuğu olamıyor derken, sonunda baya ihtiraslı bir siyah kuğu da oluyor, ama aklını yitiriyor yani..

Bu filmi izlerken kendime baktım ve dedim ki şu kızın hırsından bir gramda ben de olsa, mükemmeliyetçiyim orası cepte ama hırs fena bir şey sağlığını bozdu gül gibi kızın 😦

Şimdi biraz mükemmelik nedir ? Onu aktarmaya çalışayım, kendince bir takım standartlar koyarsın, kendi özdeğerini o standartla eşit hale getirirsin ve standarta ulaşsan da hep kendini başarısız görürsün ve öz eleştiriler, kendini yerden yere vurmalar artık yaşam biçimin olur .

Mesela ben kimsenin çok bilmediği bir hastalığa sahibim aşırı yeme bozukluğu kendimin özdeğerini incelikle bir tutup kilo aldığımda kendinden uzaklaşıp, depresyonlar kraliçesi olabiliyorum. 58 kg iken yağ aldırdım tam tamına 5 saat operasyon geçirdim sonra PT ile çalışarak 48 kg kadar indim ama sonra ne oldu 🙂 3 ayda 83 kiloya kadar çıktım vs vs. Benimki yine diğer hikayeler yanında hafif kalır.Bu benim hikayem..

Mükemmelikte her şey harika yapacağım diye düşünüp kaygılanmaktan işe başlayamayanlar, ev temizliğine başlayıp 9 saat yer silenler,sosyal hayattan kopmalar,sınavda derece korkusu olan çocuklar, davete katılmak için hazırlanıp kendini eksik hissedip davete katılamayanlar gibi gibi…

Mükemmel olun ona kimsenin sözü yok, yaptığınız iş için elinizden geleni yapın ama standartlarınızı çok yüksek tutmayın, özdeğerinizi o şeyle bir tutmayın ya da aksilikleri göz önünde bulundurun, yaşadığınız ülke koşullarını keza..

Hırs da aynı şekilde hırs başarı getirir ama dozunda her şey dozunda güzel…

Hayat Mükemmel ve Çok Hırslı Olmak İçin Çok Kısa Bence….

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s