Karmamla döverim :)

Artık biraz biraz asıl konulara girelim… Nedir karma ? diye aratıldığında ilk çıkan ezberler “ne ekersen onu biçersin”, “sanskritçe anlamı şu…..bu….kelimenin kökü bu…..” “Hintliler, Budistler …” eee başka?, bu kadar mı? Çok önemli bir konu hatta karma hayatın ve var olmanın kendisi bana göre; belki abartıyorum bilmiyorum ama okudukça daha bir içine giriyorum.

Şimdi yukarıdaki bilgilere tabikii saygım sonsuz, ben de onları ezberledim ama daha derine inmek gerekirse; mesela karma süreçlerimiz ne kadar zamanda bir değişir ya da karma temizliği nasıl yapılır ya da karmanın asıl mesajı ne ? İçinde hangi yasalar var ve tabiki çoğu kişinin hatta bizim dinimizin kabullenmek istemediği reekarne durumu …

Bunu bir seri yazı olarak yazmayı düşünüyorum. O halde yavaştan başlayayım karma aslı karmandır. Sanskritçede kri kökünden gelir ve ingilizce “creative” kökü de sansk.. kridir; yani tamamıyla yaratımdır karma…

Nasıl bir yaratımdır şöyle ki; içinde çekim yasası, inanç, bilinç, bilinaçtı, seçim, kadere boyun eğmemek,yapma kelimelerini ihtiva ediyorsa yaratımdır (bu tamamen bana göre olan düşüncedir), yani kendi hayatını kendin yaratırsın
Biz şu an hangi konumda, hangi durumda bulunuyorsak, bunu kendimiz oluşturmuş, kendi konumuzu bilinçli ya da bilinçsiz olarak kendimiz yaratmışızdır; yani karma hem geleceği oluşturan bir şey hem de geçmişin bir yankısı çünkü gelecek diye baktığımız önce “şimdi”ye sonra da “geçmiş”e  dönüşür. Geçmişte şimdiki anımızı, ardından geleceği tesis eder.

Peki Karma nedir? Ne değildir ?

Karma felsefe olarak, umutsuzluğun tam ortasında umut barındırır ve bize kişisel gelişimizi sürdürecek cesareti sağlar.
Karma psikolojik-manevi gelişim yasasıdır, her eylem için eşit ve zıt tepki öngörür.
Karma bilincin evrimini sağlamak için tasarlanmış bir süreçtir.
Karma özgürlüğü ifade eder.
Kendi eylemlerimizin tamamından sorumlu olmamızı sağlayan, bizi, bu eylemlerin sonuçlarını kabul etmek durumunda bırakan bir doğa yasasıdır.

Kader, kısmet, tevekkül ,yasak, yargı, ceza, acı, korku değildir, bir din değildir,

Vermek istediği ana mesaj “İyi insan ol” şuan yaşadığın durumu- konumu anla ve değiştirmek için bir şeyler yap çünkü yaratım senin elinde…Birileri bir şeyler mi yapıyor bırak onların kendi dersleri, kendi karmaları sen karışma üzerine alınma ( bunları okurken diyeceksin ki belki yazması/söylemesi kolay hayata geçirmek zor, evet çok haklısın , ama sen istersen gelişirsin karmayı öğrenmeyi, hayat felsefesi yapmaya niyet edersen inan bana oluyor bu sanılmasın ki öyle yara bere içinde herkese her şeye tamam de, biri seni üzdükçe üzsün, senin duygularınla oynadıkça oynasın, buna tabiki izin vermeyeceksin tabiki de bir aksiyon alacaksın ama yapacağın şey kendinle ilgili olacak, senin başkasıyla işin yok kendini değiştireceksin sistem bunu gerektiriyor malesef )

Yani ne demişler , “iyilik yapan iyilik bulur” , “rüzgar eken, fırtına biçer” tam da olumlu ve olumsuz karma cümleleri bunlar..

Herkese iyi hafta sonları

Sevgiyle kalın….

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s