İş,etik,motivasyon…

İş ortamında belirsizliklerin giderek artması, teknolojinin önlenemez yükselişi, dünyanın tek bir pazar haline gelmesi,  insan haklarının artan önemi ve bunun gibi birçok etken iş hayatında ahlakın rolünü önemli kılıyor. “ İş Etiği “ örgütlerin en önemli varlıkları arasında yerini alırken, korumak ve pekiştirmek de Yönetimin ve İnsan Kaynaklarının görevlerinden biri haline geliyor.

Motivasyon kavramı ise, insan ilişkilerine yön veren en önemli kavramlardan birisidir. Hangi türde olursa olsun bütün işletmelerin, kurum ve kuruluşların ortak hedefi insanların çabalarını ve ihtiyaçlarını gerçekleştirmektir. Bir işin yapılabilmesi için insanın istekli olmasını, işi benimsemesini ve bununla ilgili çaba göstermesi gerekmektedir. Bunu sağlayacak olan bireyin motivasyondur. Bireyin kendisinin çalıştığı kurumdan sağlamayı amaçladığı  maddi ve manevi kazanımların karşılanıp karşılanmaması  ve kurumdaki genel iletişim ortamı, ilişkilerin sağlıklı düzeyde olması gibi durumlar bireyin motivasyonunu olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.  Burada unutulmaması gereken bütün çalışanların istekleri ve davranışları, arzu ve istekleri birbirinden farklıdır ve tatmin edilmesi oldukça güçtür.

İnsan Kaynakları Yönetiminin insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere hareket eden bir disiplindir. Sürekli olarak çalışanı anlamaya çalışır ve çalışanların ihtiyaçlarını gözlemleyerek onları tatmin etmeye çalışır. Çalışanlar da tatmin işlerinden tatmin oldukça motive olurlar ve işlerine, çalıştıkları kuruma daha bir bağlanırlar. İnsan kaynakla yönetimi bunu tatmini sağlarken etik ilkelere bağlı kalmak zorunda kalırlar.  Çünkü, etik davranışlarla muamele gören çalışanlar yine bu davranışlarla karşılık vereceklerdir. Böylece, çalışanların motivasyonları artacaktır. Ancak, etik ilkelerin tamamının çalışanlarca benimsenip içselleştirilmesinde ve buna bağlı olarak oluşan örgütsel etiğin yapılandırılmasında yöneticilere ve İnsan kaynaklarına büyük sorumluluklar düşmektedir. Şirketlerin başarıya ulaşmasında çalışan motivasyonun çok önemli bir etken olduğu için, yöneticilerin çalışanlarıyla ilişkilerinde etik ilkeler çerçevesinde davranması gerektiği söylenebilecektir.

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s